reklama

Fajčenie škodí zdraviu (bude sa teda v baroch fajčiť i naďalej?)

I napriek tomu, že média už niekoľko dní žijú z nehody moderátora Rastislava Ž., zaujala ma dnes iná správa. Zákaz fajčenia v reštauráciách a baroch vraj nie je vôbec istý. Pre nás nefajčiarov tak hrozí, že nedobrovoľné údenie v podnikoch bude pokračovať i naďalej. A na odporúčania vyplývajúce z textu známej slovenskej skupiny i naďalej každý kašle...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (126)

Všetci to dobrepoznáme. Teda my všetci, nefajčiari. Po príchode domov putuje oblečenieokamžite na balkón a očisťovacia kúra môže začať. Ani po dôkladnej sprchea umytí hlavy najnovším šampónom a kokosovým kondicionérom pachcigaretového dymu nevyprchá. Nech robíš čo robíš. Iskierka nádeje vzplanula ponávrhu novely zákona o ochrane nefajčiarov, avšak vzhľadom na početnosť a závažnosť pripomienok zo strany jednotlivýchministerstiev (toľko citovaný článok) to vyzerá, že sa znova rozplynie vovzduchu.

Každých desať sekúndzomrie vo svete človek na ochorenia súvisiace s fajčením. Iná štatistikahovorí, že na následky fajčenia ročne umierajú 3 až 5 miliónov osôb, ibav Európe je to okolo 650 tisíc (každé siedme úmrtie). Nepresná informácia,no ak sa budeme opierať čo i len o spodný údaj... Hrozivé čísla.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neznášam ľudí, ktorí svojoubezohľadnosťou nerešpektujú práva ostatných. Neraz sa stane, že sa na zástavkeMHD stretnete s človekom, ktorému zákaz fajčenia v priestore zástavkynehovorí vôbec nič. Čo tam po tom, že vzmysle zákona č.377/2004 Z.z. o ochrane nefajčiarov je na zástavkách MHD prísnyzákaz fajčiť. Podobne je to napr. aj v stravovacích zariadeniach.I dnes som bol na obede v reštaurácii, kde mi okrem neúnosného tepla„spríjemňoval“ jedlo dym od vedľajšieho stola. Nenápadne zakašľať, nápadnezakašľať, nahlas sa posťažovať, upozorniť... zo skúsenosti vieme, že nič takénepomôže. Aspoň nie vo väčšine prípadov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Svetová zdravotníckaorganizácia odhaduje, že v súčasnosti si pravidelne zapáli cigaretu v európskomregióne 28,6 percenta dospelej populácie pričom muži dominujú najmä vovýchodnej časti Európy. Trend fajčiacich dievčat taktiež rastie (pozor dámy,naozaj sa bavíme o fajčení tabaku!).

Priznám sa, často krát somodmietol pozvanie do mesta keď som vedel, že daná spoločnosť prefajčí celývečer. Najtraumatizujúcejšia skúsenosť posledného obdobia bola náhodná návšteva gayklubu. Človek by povedal, že pre každého heteráča bude tá trauma pozostávaťz niečoho iného, ako cigaretového dymu, no pri intenzite zadymenia danéhopodniku sa mi roztočila hlava behom pár minút. Útek na vzduch bol doslovabojom. Vonku som ledva lapal po dychu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Európe umrieročne okolo 80 tisíc pasívnych fajčiarov. Ďalších 13 miliónov v dôsledkupasívneho fajčenia trpí chronickými ochoreniami. Približne štvrtina Európanov umriena rakovinu a 15 percent všetkých úmrtí súvisí s fajčením.

„Fajčiť je in“ už dávno neplatí.Keď som vyrastal, fajčil každý, bolo to in. Moja jediná intenzívna skúsenosťspadá do obdobia veku približne 10 rokov. (Pod intenzívnou rozumej viacejcigariet za deň). Ako malí „šráci“ sme si po futbale schovaní do výklenkupetržalského paneláku vždy zapálili. Zapálili sme si i vracajúc sa poterase domov. Fajčili sme i na balkóne, keď nás nikto nevidel. Cigaretysme potajomky kradli našim mamám z džbániku. Moja fajčiarska kariéra skončilatak rýchlo ako začala. Odvtedy by som počet vyfajčených cigariet zrátal naprstoch mojich rúk a nôh.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Až 29 percent mladýchľudí v SR začína experimentovať s tabakom skôr ako dovŕšia 10 rokov. I keďsa aj u nás v súčasnosti dostáva do popredia trend nefajčiť, následkomtohto zlozvyku stále zomrie ročne okolo 11-tisíc ľudí a diagnostikuje sapribližne 1500 prípadov rakoviny pľúc. Fajčiari zomierajú mladší! I keď,tento slogan si môže každá strana vysvetliť po svojom (zomrú skôr alebo keďzomrú naozaj vyzerajú mladšie?).


Nie novela, skôr telenovela. Staťsa ňou, presne túto tendenciu má osud navrhovaného zákona. Je len nakompetentných, či nájdu kompromis a dokážu nefajčiarom na Slovensku, žepredsa to tu len za niečo stojí. Lebo dovtedy si budem i naďalej myslieť:akurát tak za smradľavé H.

PS: počas písania tohto bloguzomrelo vo svete 240 ľudí na ochorenie súvisiace s fajčením.

Zdroje:

http://www.sme.sk/c/3959430/Zakaz-fajcenia-v-restauraciach-a-baroch-nie-je-isty.html

http://www.stopfajceniu.sk/

www.szu.sk

http://www.zzz.sk

Matej Šemšej

Matej Šemšej

Bloger 
  • Počet článkov:  129
  •  | 
  • Páči sa:  1x

You don't have to be dying to start living (Zach Sobiech) Zoznam autorových rubrík:  Cestujem, bicyklujem....Môj život mojimi očamiSvoju rodinu si chráňBratislava naša krásnaTýkajúce sa histórieS polytyki...VšeličoChvíľka poézie

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu