Terchová

Autor: Matej Šemšej | 9.2.2008 o 16:38 | Karma článku: 10,93 | Prečítané:  4995x

Na severe Slovenska, neďaleko mesta Žilina, v malebnom kraji Malej Fatry sa nachádza obec Terchová. Preslávila ju najmä osoba Juraja Jánošíka, no obec a jej okolie svojim návštevníkom ponúka omnoho viac.


terchova.jpg

 

História Terchovej sa začala písať pred viac ako štyristo rokmi. Zakladajúca listina obce pochádza z 22. apríla 1580 a názov obce je prvý krát doložený z roku 1598. Postupom času začala obec rásť a pomerne rýchlo dochádza k diferenciácii miestneho obyvateľstva. Pôvodne valašská osada sa zmenila na pastierskoroľnícku obec.

techova2.jpg

V druhej polovici 17. storočia prichádzajú do obce noví usadlíci, podľa písomných dokladov ide o Valachov, ktorí sa ešte niekedy v 16. storočí usadili v tešínsko - kysuckých vrchoch. Mimoriadne ťažké dôsledky malo pre obec dlhé obdobie sucha z druhej polovice 19. storočia. Vyústilo do morovej epidémie, ktorej podľahla značná časť tunajšieho obyvateľstva. Ľudia začali húfne opúšťať nehostinný kraj a hľadať prijateľnejšie životné podmienky na Dolnej zemi.

techova6.jpg

Počas oslobodzovacích bojov, na samom sklonku druhej svetovej vojny, bola polovica drevenej časti dediny vypálená. Nemci začiatkom apríla 1945 pri svojom ústupe vypálili celkom 170 domov. V prvých povojnových rokoch dochádza v rámci dvojročného plánu obnovy k vybudovaniu novej Terchovej.

techova7.jpg

Obyvatelia obce sa odjakživa zaoberali chovom oviec, pracovali v lesoch a v lomoch. V 19. storočí tu bolo 10 mlynov a papiereň. Aj počas obdobia prvej ČSR sa obyvatelia zaoberali pasienkarstvom, salašníctvom a prácou v lesoch. Do roku 1945 tu pracovala tehelňa a do roku 1967 sa spracúval kameň. V obci je dnes veľká dielňa na spracovanie dreva a výrobu drobných úžitkových predmetov a hračiek.

techova8.jpg

 

techova9.jpg

 

techova10.jpg

 

techova11.jpg

techova12.jpg

techova13.jpg

techova14.jpg

Juraj Jánošík sa narodil v roku 1688. Pochádzal z chudobnej poddanskej rodiny. Ako osemnásťročného ho zverbovali do kuruckého vojska Františka II. Rákociho. Po porážke kurucov pri Trenčíne r. 1708 utiekol domov, no chytili ho cisárski žoldnieri a začlenili do strážneho oddielu na Bytčianskom zámku, kde väznili zajatých kurucov. Tam sa spoznal s Tomášom Uhorčíkom. Spoločne utiekli a zoskupili okolo seba ozbrojenú družinu. Prepadalli kupcov a pánov v Trenčianskej, Oravskej, Liptovskej a Gemersko-Malohotskej stolici, takisto v Poľsku, Sliezsku a na Morave.

techova4.jpg

Ich zbíjanie však netrvalo dlho. Jánošika v roku 1713 chytili a stoličný súd v Liptovskom Mikuláši ho odsúdil na smrť obesením na hák. Mal iba 25 rokov. Ľud si ho zapamätal ako toho, čo „bohatým bral a chudobným dával“. Jánošikovská legenda postupom času rástla a ešte i dnes vedú odborné i laické kruhy početné debaty o jej primeranosti.

terchova3.jpg

Dnes dozerá Jánošík na Terchovú zo svojho mohutného podstavca (stavba v roku 1988).

techova5.jpg

 

Text:

www.osobnosti.sk

www.skrz.sk

www.terchova.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?