Hanba naša tradičná alebo potrebujeme odkaz Vasiľa B.?

Autor: Matej Šemšej | 22.2.2015 o 22:43 | (upravené 22.2.2015 o 22:54) Karma článku: 7,70 | Prečítané:  2110x

Tak nejako sa už stáva tradíciou, že sa až príliš často musíme v dnešnej dobe hanbiť za to, že sme Slováci. Mne sa to opäť podarilo dnes večer - svet obletela správa o pomaľovanom pomníku Vasiľa Biľaka v jeho rodnej obci, niekde na konci sveta. Asi to bol iba chabý pokus o zviditeľnenie lokality, a ja dúfam, že bol, lebo okrem snahy o zintenzívnenie turizmu ma nenapadá žiadny ďalší a aspoň sčasti z logického myslenia vychádzajúci dôvod takéhoto do neba voľajúceho hriechu. 

Zrovna dnes som sa stretol s oboma synmi dizidenta Milana Šimečku, ku ktorého osobe nás aktuálne spája a nejakú dobu ešte bude spájať spoločný a ja tiež dúfam, že nakoniec veľavravný a hlavne úspešne ukončený "projekt". Dnes večer som si opätovne uvedomil, ako veľmi naša krajina podobné projekty pripomínajúce nedávnu minulosť potrebuje. A ako ľahko a rýchlo náš národ zabúda. Historické povedomie národa je krátkozraké, nedovidí ani za roh ulice. Až z toho tuhne v žilách krv.  

Chcem sa dozvedieť a hlavne sa chcem pokúsiť pochopiť ako je vôbec možné, že v dnešnej dobe postavíme pomník jednému z najväčších vrahov tisícov nešťastných osudov normalizácie. Kto navrhol, schválil a financoval takýto nehanebný čin? Aké výhody z toho vyplynuli? A napokon, či zodpovední cítia popri "rodáckej hrdosti" aspoň štipku svedomia či zodpovednosti...? Podobné činy sú výsmechom do tváre tých poctivých, a ja pevne verím, že ich ešte žije mnoho. A sú nožom do chrbta celým generáciam, ktoré vplyvom moci súdruha Vasiľa B. utrpeli a trpeli.

Zamýšľam sa nad tým, čo by na to celé asi povedal Milan Šimečka. Niečo by určite napísal a ja cítim, že by neostal iba v Krajnej Bystrej. Svojim spôsobom sme vinní všetci, no na rozdiel od "tej doby" stále so šancou na reparát. Podobné činy sú odsúdeniahodné a neodpustiteľné. Nech sú už okoľnosti akékoľvek...     

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?