Hanba naša tradičná alebo potrebujeme odkaz Vasiľa B.?

Autor: Matej Šemšej | 22.2.2015 o 22:43 | (upravené 22.2.2015 o 22:54) Karma článku: 7,70 | Prečítané:  2123x

Tak nejako sa už stáva tradíciou, že sa až príliš často musíme v dnešnej dobe hanbiť za to, že sme Slováci. Mne sa to opäť podarilo dnes večer - svet obletela správa o pomaľovanom pomníku Vasiľa Biľaka v jeho rodnej obci, niekde na konci sveta. Asi to bol iba chabý pokus o zviditeľnenie lokality, a ja dúfam, že bol, lebo okrem snahy o zintenzívnenie turizmu ma nenapadá žiadny ďalší a aspoň sčasti z logického myslenia vychádzajúci dôvod takéhoto do neba voľajúceho hriechu. 

Zrovna dnes som sa stretol s oboma synmi dizidenta Milana Šimečku, ku ktorého osobe nás aktuálne spája a nejakú dobu ešte bude spájať spoločný a ja tiež dúfam, že nakoniec veľavravný a hlavne úspešne ukončený "projekt". Dnes večer som si opätovne uvedomil, ako veľmi naša krajina podobné projekty pripomínajúce nedávnu minulosť potrebuje. A ako ľahko a rýchlo náš národ zabúda. Historické povedomie národa je krátkozraké, nedovidí ani za roh ulice. Až z toho tuhne v žilách krv.  

Chcem sa dozvedieť a hlavne sa chcem pokúsiť pochopiť ako je vôbec možné, že v dnešnej dobe postavíme pomník jednému z najväčších vrahov tisícov nešťastných osudov normalizácie. Kto navrhol, schválil a financoval takýto nehanebný čin? Aké výhody z toho vyplynuli? A napokon, či zodpovední cítia popri "rodáckej hrdosti" aspoň štipku svedomia či zodpovednosti...? Podobné činy sú výsmechom do tváre tých poctivých, a ja pevne verím, že ich ešte žije mnoho. A sú nožom do chrbta celým generáciam, ktoré vplyvom moci súdruha Vasiľa B. utrpeli a trpeli.

Zamýšľam sa nad tým, čo by na to celé asi povedal Milan Šimečka. Niečo by určite napísal a ja cítim, že by neostal iba v Krajnej Bystrej. Svojim spôsobom sme vinní všetci, no na rozdiel od "tej doby" stále so šancou na reparát. Podobné činy sú odsúdeniahodné a neodpustiteľné. Nech sú už okoľnosti akékoľvek...     

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?